Rugby League

MCC Rugby League

Recognised as one of the oldest schoolboy Rugby League competitions in Australia, MCC Rugby League has a proud history. The 2018 competition will consist of over 160 matches run weekly on Thursday afternoons in Terms 2 & 3 across six age groups/divisions, culminating in Grand Finals held in Week 2 of Term 3. The MCC will also select representative teams in the U/15 & Opens divisions to represent the association at the NSWCCC Rugby League selection trials to be held in Term 2 at St. Mary’s. Players selected in these teams are eligible for selection in the NSWCCC Rugby League team and ultimately the Australian Schoolboys team. Since the inaugural year of the Australian Schoolboys Rugby League in 1979, over 20 players have been selected from the MCC to wear the green and gold and many more have represented MCC in the NSWCCC jersey.

In 2011, the NSWCCC introduced the NSWCCC Cup. Since its inception, a number of MCC schools have played in the gala day style competition. The MCC competition prides itself on being a tough but fair schoolboy rugby league competition providing the opportunity for in excess of 900 schoolboys to play the great game of rugby league in a weekly competition always within the spirit of good sportsmanship and with the goal developing young men.


2019 MCC League Trials

This year, players trialling for MCC Rugby League will attend an open trial on the afternoon of Thursday, 2 May.

Students must apply by filling in the following Google form:

https://docs.google.com/forms/d/1IQO0X3QlZjkGZn2pJZlNJb2jUT4plkLEDCtNyL2v4MY/viewform

Students should speak with their Sports Coordinator if they have any queries.

Forms must be submitted by Friday, 29 March 2019.

 


 

KOGARAH v PAGEWOOD TRIAL 1 2nd May

Division Home Team Vs Away Team Venue Time Referee
A & B Kogarah v Pagewood Bexley Oval 2.15
U/15 Pagewood v Kogarah
U/14 Pagewood v Kogarah Bexley Oval 1.15
U/13 D1 Kogarah v Pagewood Scarborough Park 2.15
U/13 D2 Kogarah v Pagewood Scarborough Park 1.15

NORTH SHORE v ASHFIELD TRIAL 1 2nd May

Division Home Team Vs Away Team Venue Time Referee
B North Shore v Ashfield North Sydney Oval No. 2 2.15
U/15 Ashfield v North Shore Centenary Park 2.15
U/14 Ashfield v North Shore Centenary Park 1.15
U/13 D1 North Shore v Ashfield North Sydney Oval No. 2 1.15
U/13 D2 North Shore v BYE 1.15

 

RYDE v BANKSTOWN TRIAL 1 2nd May

Division Home Team Vs Away Team Venue Time Referee
A Ryde v BYE
B Ryde v Bankstown Holy Cross College (Br. Olsen) 2.15
U/15 Bankstown v Ryde
U/14 BYE v Ryde
U/13 D1 Ryde v Bankstown Holy Cross College (Br. Olsen) 1.15
U/13 D2 Ryde v BYE

RANDWICK v LEWISHAM TRIAL 1 2nd May

Division Home Team Vs Away Team Venue Time Referee
A Randwick v Lewisham
B Randwick v Lewisham Nagle Park 1 1.15
U/15 Lewisham v Randwick
U/14 Lewisham v Randwick Nagle Park 1 1.15
U/13 D1 Randwick v Lewisham Marrickville Oval 2.15
U/13 D2 Randwick 2 & 3 v Lewisham Marrickville Oval 1.15

 

ROUND ONE: MAY 9th RYDE V LEWISHAM

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A Ryde v Lewisham Holy Cross College (Br. Olsen) 2.15
B Ryde v Lewisham Holy Cross College (Br. Olsen) 1.15
U/15 Lewisham Ryde Marrickville Oval 2.15
U/14 Lewisham v Ryde Marrickville Oval 1.15
U/13 D1 Ryde v Lewisham Holy Cross College (Cressy Rd.) 2:15
U/13 D2 Ryde v Lewisham Holy Cross College (Cressy Rd.) 1.15

ROUND ONE: MAY 9th RANDWICK V PAGEWOOD

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A Randwick v Pagewood Nagle Park 1 3.30
B Randwick v Pagewood Nagle Park 1 2.15
U/15 Pagewood v Randwick Nagle Park 2 2.15
U/14 Pagewood v Randwick Nagle Park 2 1.15
U/13 D1 Randwick v Pagewood Heffron Park 1 2:15
U/13 D2 Randwick 2 v Pagewood Heffron Park 1 1:15

ROUND ONE: MAY 9th KOGARAH V ASHFIELD

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A Kogarah v BYE
B Kogarah v Ashfield Bexley Oval 2.15
U/15 Ashfield v BYE
U/14 Ashfield v Kogarah Centenary Park 1.15
U/13 D1 Kogarah v Ashfield Bexley Oval 1:15
U/13 D2 Kogarah v BYE

 

ROUND ONE: MAY 9th NORTH SHORE V BANKSTOWN

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
B North Shore v Bankstown North Sydney Oval No. 2 1:15
U/15 Bankstown North Shore Steve Folkes Res. 1.15
U/14 BYE v North Shore
U/13 D1 North Shore v Bankstown Tunks Park 2:15
U/13 D2 North Shore v Randwick 3 Tunks Park 1.15

 

ROUND TWO: MAY 16th NORTH SHORE V RYDE

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A BYE v Ryde
B North Shore v Ryde North Sydney Oval No. 2 1.15
U/15 Ryde v North Shore Holy Cross College (Br. Olsen) 2.15
U/14 Ryde v North Shore Holy Cross College (Br. Olsen) 1.15
U/13 D1 North Shore v Ryde Tunks Park 2.15
U/13 D2 North Shore v Ryde Tunks Park 1.15

ROUND TWO: MAY 16th PAGEWOOD  V ASHFIELD

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A Pagewood v BYE
B Pagewood v Ashfield Nagle Park 1 2.15
U/15 Ashfield v Pagewood Centenary Park 2.15
U/14 Ashfield v Pagewood Centenary Park 1.15
U/13 D1 Pagewood v Ashfield Nagle Park 1 1.15
U/13 D2 Pagewood v BYE

ROUND TWO: MAY 16th KOGARAH V RANDWICK

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A Kogarah v Randwick Bexley Oval 2.15
B Kogarah v Randwick Bexley Oval 1.15
U/15 Randwick v BYE
U/14 Randwick v Kogarah Heffron Park 1 1.15
U/13 D1 Kogarah v Randwick Scarborough Park 2:15
U/13 D2 Kogarah v Randwick 2 Scarborough Park 1.15

ROUND TWO: MAY 16th  LEWISHAM v  BANKSTOWN

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A Lewisham v BYE
B Lewisham v Bankstown Marrickville Oval 1.15
U/15 Bankstown v Lewisham Steve Folkes Res. 1:15
U/14 BYE v Lewisham
U/13 D1 Lewisham v Bankstown Camperdown Oval 2:15
U/13 D2 Lewisham v Randwick 3 Camperdown Oval 1.15

 

ROUND THREE: MAY 30th PAGEWOOD V KOGARAH

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A Pagewood v Kogarah Nagle Park 1 2:15
B Pagewood v Kogarah Nagle Park 1 1.15
U/15 BYE v Pagewood
U/14 Kogarah v Pagewood Bexley Oval 1.15
U/13 D1 Pagewood v Kogarah Nagle Park 2 2.15
U/13 D2 Pagewood v Kogarah Nagle Park 2 1:15

 

ROUND THREE: MAY 30th NORTH SHORE V  ASHFIELD

Division Home Team Vs Away Team Venue Time Referee
B North Shore v Ashfield North Sydney Oval No. 2 2.15
U/15 Ashfield v North Shore Centenary Park 2.15
U/14 Ashfield v North Shore Centenary Park 1.15
U/13 D1 North Shore v Ashfield North Sydney Oval No. 2 1.15
U/13 D2 North Shore v BYE

ROUND THREE: MAY 30th BANKSTOWN v RYDE

Division Home Team Vs Away Team Venue Time Referee
A BYE v Ryde
B Bankstown v Ryde Steve Folkes Res. 2.15
U/15 Ryde v Bankstown Holy Cross College (Br. Olsen) 1.15
U/14 Ryde v BYE
U/13 D1 Bankstown v Ryde Steve Folkes Res. 1:15
U/13 D2 Randwick 3 v Ryde Heffron Park 2 1:15

ROUND THREE: MAY 30th  LEWISHAM V RANDWICK

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A Lewisham v Randwick Marrickville Oval 2.15
B Lewisham v Randwick Marrickville Oval 1.15
U/15 Randwick v Lewisham Heffron Park 1 2.15
U/14 Randwick v Lewisham Heffron Park 1 1.15
U/13 D1 Lewisham v Randwick Camperdown Oval 2:15
U/13 D2 Lewisham v Randwick Camperdown Oval 1.15

 

ROUND FOUR: JUNE 6th LEWISHAM v  KOGARAH

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A Lewisham v Kogarah Marrickville Oval 2.15
B Lewisham v Kogarah Marrickville Oval 1.15
U/15 BYE v Lewisham
U/14 Kogarah v Lewisham Bexley Oval 1:15
U/13 D1 Lewisham v Kogarah Camperdown Oval 2.15
U/13 D2 Lewisham v Kogarah Camperdown Oval 1.15

 

ROUND FOUR: JUNE 6th PAGEWOOD  v NORTH SHORE

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A Pagewood v BYE
B Pagewood v North Shore Nagle Park 1 1:15
U/15 North Shore v Pagewood Tunks Park 2:15
U/14 North Shore v Pagewood Tunks Park 1.15
U/13 D1 Pagewood v North Shore Nagle Park 2 2.15
U/13 D2 Pagewood v North Shore Nagle Park 2 1.15

ROUND FOUR: JUNE 6th  ASHFIELD v RYDE

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A BYE v Ryde
B Ashfield v Ryde Centenary Park 2:15
U/15 Ryde v Ashfield Holy Cross College (Br. Olsen) 2.15
U/14 Ryde v Ashfield Holy Cross College (Br. Olsen) 1:15
U/13 D1 Ashfield v Ryde Centenary Park 1:15
U/13 D2 BYE v Ryde

ROUND FOUR: JUNE 6th   BANKSTOWN v RANDWICK

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A BYE v Randwick
B Bankstown v Randwick Steve Folkes Res. 2.15
U/15 Randwick v Bankstown Heffron Park 1 2.15
U/14 Randwick v BYE
U/13 D1 Bankstown v Randwick Steve Folkes Res. 1:15
U/13 D2 Randwick 3 v Randwick Heffron Park 1 1.15

 

ROUND FIVE: JUNE 13th RYDE V KOGARAH

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A Ryde v Kogarah Holy Cross College (Br. Olsen) 2.15
B Ryde v Kogarah Holy Cross College (Br. Olsen) 1.15
U/15 BYE v Ryde
U/14 Kogarah v Ryde Bexley Oval 1.15
U/13 D1 Ryde v Kogarah Holy Cross College (Cressy Rd) 2.15
U/13 D2 Ryde v Kogarah Holy Cross College (Cressy Rd) 1.15

 

ROUND FIVE: JUNE 13th ASHFIELD V LEWISHAM

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A BYE v Lewisham
B Ashfield v Lewisham Centenary Park 2.15
U/15 Lewisham v Ashfield Marrickville Oval 2.15
U/14 Lewisham v Ashfield Marrickville Oval 1.15
U/13 D1 Ashfield v Lewisham Centenary Park 1:15
U/13 D2 BYE v Lewisham

ROUND FIVE: JUNE 13th RANDWICK V NORTH SHORE

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A Randwick v BYE
B Randwick v North Shore Heffron Park 1 2.15
U/15 North Shore v Randwick North Sydney Oval No. 2 2.15
U/14 North Shore v Randwick North Sydney Oval No. 2 1.15
U/13 D1 Randwick v North Shore Heffron Park 2 2.15
U/13 D2 Randwick v North Shore Heffron Park 2 1.15

ROUND FIVE: JUNE 13th BANKSTOWN v PAGEWOOD

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A BYE v Pagewood
B Bankstown v Pagewood Steve Folkes Res. 2.15
U/15 Pagewood v Bankstown Nagle Park 1 1.15
U/14 Pagewood v BYE
U/13 D1 Bankstown v Pagewood Steve Folkes Res. 1:15
U/13 D2 Randwick 3 v Pagewood Heffron Park 1 1.15

ROUND SIX: JUNE 20th NORTH SHORE V LEWISHAM

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A BYE v Lewisham
B North Shore v Lewisham North Sydney Oval No. 2 1.15
U/15 Lewisham v North Shore Marrickville Oval 2.15
U/14 Lewisham v North Shore Marrickville Oval 1:15
U/13 D1 North Shore v Lewisham Tunks Park 2:15
U/13 D2 North Shore v Lewisham Tunks Park 1.15

ROUND SIX: JUNE 20th RYDE v PAGEWOOD

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A Ryde v Pagewood Holy Cross College (Br. Olsen) 2:15
B Ryde v Pagewood Holy Cross College (Br. Olsen) 1:15
U/15 Pagewood v Ryde Nagle Park 1 2:15
U/14 Pagewood v Ryde Nagle Park 1 1:15
U/13 D1 Ryde v Pagewood Holy Cross College (Cressy Rd.) 2:15
U/13 D2 Ryde v Pagewood Holy Cross College (Cressy Rd.) 1.15

ROUND SIX: JUNE 20th RANDWICK  v ASHFIELD

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A Randwick v BYE
B Randwick v Ashfield Heffron Park 1 2.15
U/15 Ashfield v Randwick Centenary Park 2.15
U/14 Ashfield v Randwick Centenary Park 1.15
U/13 D1 Randwick v Ashfield Heffron Park 1 1:15
U/13 D2 Randwick v BYE

ROUND SIX: JUNE 20th KOGARAH V BANKSTOWN

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A Kogarah v BYE
B Kogarah v Bankstown Bexley Oval 1.15
U/15 Bankstown v Kogarah Steve Folkes Res 1.15
U/14 BYE v Kogarah
U/13 D1 Kogarah v Bankstown Scarborough Park 2.15
U/13 D2 Randwick 3 v Bankstown Scarborough Park 1.15

 

ROUND SEVEN: JUNE 27th NORTH SHORE  V KOGARAH

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A BYE v Kogarah
B North Shore v Kogarah North Sydney Oval No. 2 1.15
U/15 Kogarah v North Shore Bexley Oval 2.15
U/14 Kogarah v North Shore Bexley Oval 1.15
U/13 D1 North Shore v Kogarah Tunks Park 2.15
U/13 D2 North Shore v Kogarah Tunks Park 1.15

ROUND SEVEN: JUNE 27th PAGEWOOD  V LEWISHAM

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A Pagewood v Lewisham Nagle Park 1 2:15
B Pagewood v Lewisham Nagle Park 1 1.15
U/15 Lewisham v Pagewood Marrickville Oval 2.15
U/14 Lewisham v Pagewood Marrickville Oval 1.15
U/13 D1 Pagewood v Lewisham Nagle Park 2 2.15
U/13 D2 Pagewood v Lewisham Nagle Park 2 1.15

ROUND SEVEN: JUNE 27th  RANDWICK V RYDE

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
A Randwick v Ryde Heffron Park 1 2.15
B Randwick v Ryde Heffron Park 1 1.15
U/15 Ryde v Randwick Holy Cross College (Br. Olsen) 2.15
U/14 Ryde v Randwick Holy Cross College (Br. Olsen) 1.15
U/13 D1 Randwick v Ryde Heffron Park 2 2.15
U/13 D2 Randwick v Ryde Heffron Park 2 1.15

ROUND SEVEN: JUNE 27th  BANKSTOWN v ASHFIELD

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
B Bankstown v Ashfield Steve Folkes Res. 2.15
U/15 Ashfield v Bankstown Centenary Park 1.15
U/14 Ashfield v BYE
U/13 D1 Bankstown v Ashfield Steve Folkes Res. 1.15
U/13 D2 Randwick 3 v BYE

 

A & B Grade SEMI FINALS: JULY 25th

Ground Manager Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
Rand. A v Heffron Park 1 2:15
B v Heffron Park 1 1.15
Ryde A v Heffron Park 2 2.15
B v Heffron Park 2 1.15

 

U/15 SEMI FINALS: JULY 25th

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
Rand. U/15 v Nagle Park 1 2:15
U/15 v Nagle Park 1 1.15

 

U/14 SEMI FINALS: JULY 25th

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
Page. U/14 v Nagle Park 2 2.15
U/14 v Nagle Park 2 1.15

 

U/13 Div. 1 & U/13 Div. 2 SEMI FINALS: JULY 25th

Division Home Team v Away Team Venue Time Referee
Ryde U/13 Div. 1 v Holy Cross Ryde

(Br. Olsen)

2:15
U/13 Div. 2 v Holy Cross Ryde

(Br. Olsen)

1.15
Ryde U/13 Div. 1 v Holy Cross Ryde

(Cressy Rd)

2.15
U/13 Div. 2 v Holy Cross Ryde

(Cressy Rd)

1.15

 

GRAND FINALS: AUGUST 1st

Division Home Team V Away Team Venue Time Referee Touch Judges
A v Leichhardt Oval 1:15
B v Leichhardt Oval 12.00
U/15 v Leichhardt Oval 10.45
U/14 v Coogee Oval 1.15
U/13 Div. 1 v Coogee Oval 12.00
U/13 Div. 2 v Coogee Oval 10.45

 

 

 


2018 Grand Final Results

 

A Grade – Ryde def. Randwick 18 – 10

A Grade champions

B Grade – Randwick def. Ryde 17 – 16

B Grade champions

U15 – Ryde def. North Shore 50 – 0

U15 champions

U14 – Ryde def. North Shore 14 – 12

U13 Div. 1  – Randwick def. Lewisham 18 – 12

U13 Div. 2  – Randwick def. Randwick (3) 28  – 4


 

A GRADE P W L D B F A PD Points Quotient
Randwick 4 4 0 0 1 142 24 118 8 2
Ryde 3 2 1 0 2 120 36 84 4 1.33
Lewisham 4 2 2 0 1 90 94 -4 4 1
Pagewood 4 2 2 0 1 72 100 -28 4 1
Kogarah 4 1 3 0 1 74 128 -54 2 0.5
Bankstown 3 0 3 0 2 34 150 -116 0 0

 

B GRADE P W L D F A PD Points
Ryde 5 5 0 0 218 42 176 10
Randwick 5 4 1 0 138 36 102 8
Ashfield 5 3 1 1 102 86 16 7
North Shore 5 2 4 0 96 106 -10 4
Kogarah 5 2 3 0 66 94 -28 4
Lewisham 5 2 3 0 66 130 -64 4
Pagewood 5 1 4 0 46 142 -96 2
Ryde 3 5 0 4 1 34 130 -96 1

 

U15 P W L D F A PD Points
Ryde 5 4 1 0 180 48 132 8
North Shore 5 4 1 0 118 62 56 8
Kogarah 5 3 1 1 104 44 60 7
Randwick 5 3 2 0 86 72 14 6
Lewisham 5 2 3 0 111 102 9 4
Pagewood 5 2 3 0 56 88 -32 4
Ashfield 5 0 3 2 38 112 -74 2
Bankstown 5 0 4 1 20 183 -163 1

 

U14 P W L D B F A PD Points Quotient
Pagewood 5 4 1 0 0 158 42 116 8 1.5
Kogarah 3 2 1 0 2 96 70 26 4 1.33
North Shore 3 2 1 0 1 78 70 8 4 1.33
Ryde 3 1 2 0 1 56 78 -22 2 0.67
Lewisham 3 1 2 0 2 40 106 -66 2 0.67
Randwick 5 1 4 0 0 90 152 -62 2 0.4

 

 

U13A P W L D F A PD Points
Lewisham 5 5 0 0 212 24 188 10
Ryde 5 4 1 0 162 46 116 8
Randwick 5 3 1 1 96 60 36 7
North Shore 5 2 2 1 106 94 12 5
Pagewood 5 2 3 0 94 54 40 4
Kogarah 5 2 3 0 70 118 -48 4
Ashfield 5 1 4 0 48 200 -152 2
Bankstown 5 0 5 0 30 222 -192 0

 

 

U13B P W L D B F A PD Points Quotient
Randwick 5 5 0 0 0 190 10 180 10 2
Randwick (3) 4 4 0 0 1 114 8 106 8 2
Ryde 4 2 2 0 1 36 106 -70 4 1
Pagewood 5 2 3 0 0 90 130 -40 4 0.8
Lewisham 4 1 3 0 1 54 120 -66 2 0.5
Kogarah 4 1 3 0 0 56 118 -62 2 0.5
North Shore 4 0 4 0 1 36 84 -48 0 0

 


2017 Premiers

A Grade            Ryde
B Grade            Ryde
U/15                 Ryde
U/14                 Ryde
U/13 Div. 1      Ryde & Pagewood (joint premiers)
U/13 Div. 2      Lewisham

 

 

MCC Rugby League Home Venues 
De La Salle College Ashfield Centenary Park Cnr Lang, Church, Queen St Croydon Centenary Park Cnr Lang, Church, Queen St Croydon Centenary Park Cnr Lang, Church, Queen St Croydon Centenary Park Cnr Lang, Church, Queen St Croydon
LaSalle Catholic College Steve Folkes Res McClean St Georges Hall Steve Folkes Res McClean St Georges Hall Steve Folkes Res McClean St Georges Hall Steve Folkes Res McClean St Georges Hall
Marist College Kogarah Scarborough Park Production Lne Monterey Bexley Oval Donnan St Bexley Bexley Oval Donnan St Bexley Bexley Oval Donnan St Bexley
Christian Brothers High Lewisham CAMPERDOWN OVAL With Beaman as backup Marrickville Oval Cnr Frazer St & Livingstone Rd Marrickville Marrickville Oval Cnr Frazer St & Livingstone Rd Marrickville Marrickville Oval Cnr Frazer St & Livingstone Rd Marrickville
Marist College North Shore Tunks Park Brother Ave Cammeray Tunks Park Brother Ave Cammeray North Sydney Oval Miller St North Sydney North Sydney Oval Miller St North Sydney
Marist College Pagewood Nagle Park Walsh Ave. Maroubra Nagle Park Walsh Ave. Maroubra Nagle Park Walsh Ave. Maroubra Nagle Park Walsh Ave. Maroubra
Marcellin College Randwick Marcellin Fields Cnr Robey St & Fitzgerald Ave. Maroubra Marcellin Fields Cnr Robey St & Fitzgerald Ave. Maroubra Marcellin Fields Cnr Robey St & Fitzgerald Ave. Maroubra Marcellin Fields Cnr Robey St & Fitzgerald Ave. Maroubra
Holy Cross College Ryde Holy Cross College Fields (within the school grounds) cressy rd Holy Cross College Fields (within the school grounds) cressy rd Holy Cross College Fields (within the school grounds) olsen oval Holy Cross College Fields (within the school grounds) olsen oval